The Complete Cyber Guide to Horse Racing in Malaysia and Singapore

   HOME  |  News  Race Card  |  Entries  |  Results  Tables  |  Information  |  Stipe's Report  |  Subscribe


  Brutus slays rivals for first win

SINGAPORE:  Sep 19, 2020

 
BRUTUS (inside) holds off TUESDAY for his maiden win - SNTC photo
 

BRUTUS ended a series of seven placings (from as many starts) to notch his first win in the Novice - 1200m event on the polytrack at Kranji here today.

The Rubick gelding was purchased for A$175,000 as a yearling and was unplaced in one start in Australia before coming to Singapore.

At his new home, BRUTUS was consistent but luckless in running in several occasions, finding one to beat three times.

But everything came right this time, although prevailing in a nail-biting finish.

After settling just behind the two front-runners GOLD PRIZE and INFINITE WISDOM, BRUTUS had to work hard to get to the leader GOLD PRIZE at the 200m. He then shot clear and as soon as he did that, TUESDAY came with a determined challenge. BRUTUS fought on gamely to win by a nose.

There was another thriller later in the programme when ROMANTIC and YULONG FAST STEED battled to a dead-heat win in the Class 4, Div 2 - 1100m handicap, also on the polytrack.

  RESULTS AT A GLANCE:   Tote No / Horse / Trainer / Jockey / Position
 

CLASS 5, DIV 1 - 1200M (POLYTRACK)
4 SUPERTEN KS Tan CC Wong

1

  (8 b.a.h Testa Rossa - Blue Fairy Wren by Delago Brom)  
2 Blitz Power J Ong N Zyrul

2

7 Golden Thunder J Lim T Krisna

3

6 Flying Yellow CT Kuah CK Ng

4

 

2

RESTRICTED MAIDEN (WFA) - 1400M
12 TIGER ROAR M Clements R Munger

1

  (3 b.a.c Wandjina - Melrose Place by Purrealist)  
2 Day Approach M Clements L Beuzelin

2

4 Golden One T Fitzsimmons J van der Merwe

3

10 Seson S Burridge WH Kok

4

 

3

OPEN MAIDEN (WFA), DIV 1 - 1200M (POLYTRACK)
11 JACKSA M Clements L Beuzelin

1

  (3 b.am.c Lemon Drop Kid - Ubiquitous Mantle by Alhaarth)  
2 Showbound M Walker R Maia

2

8 Sun Council D Koh R Woodworth

3

3 Qiji Flyer D Logan K A'Isisuhairi

4

 

4

CLASS 4, DIV 1 - 1200M
9 PATTAYA M Clements J van der Merwe

1

  (4 b.nz.g Sacred Falls - Do Ra Mi by Savabeel)  
7 Rise Of Empire S Baertschiger K A'Isisuhairi

2

2 Baffert C Brown R Maia

3

11 Overcoming J Peters R Munger

4

 

5

OPEN MAIDEN (WFA), DIV 2 - 1200M (POLYTRACK)
4 LOVING BABE J Ong N Zyrul

1

  (4 br.a.g Scandal Keeper - Snazzy Jazzy by Lonhro)  
1 Mr Showman S Baertschiger M Kellady

2

3 Qiji Star D Logan R Maia

3

11 Almalek M Clements R Munger

4

 

6

CLASS 5, DIV 1 - 1800M
3 SUN GENERAL DL Freedman WH Kok

1

  (6 br.a.g Medaglia D'Oro - Sicile by Anabaa)  
9 Jupiter Dragon H Takaoka M Lerner

2

11 Little Master KY Young R Iskandar

3

10 Lemon Squash H Takaoka R Munger

4

 

7

NOVICE (SW) - 1200M (POLYTRACK)
5 BRUTUS M Walker R Maia

1

  (4 ch.a.g Rubick - Harvest Queen by Arena)  
8 Tuesday M Clements J van der Merwe

2

2 Gold Prize R Le Grange R Munger

3

7 Infinite Wisdom S Gray WH Kok

4

 

8

CLASS 5, DIV 2 - 1200M (POLYTRACK)
4 CIZEN LUCKY J Tan M Nizar

1

  (5 b.nz.g Zacinto - Perfect Vision by High Chaparral)  
5 Fiddlestick J O'Hara M Zaki

2

12 My Money KS Tan CK Ng

3

9 Lim's Travel D Meagher T Rehaizat

4

 

9

MAIDEN - 1600M (POLYTRACK)
10 NINETEEN GALE D Kok R Woodworth

1

  (4 ch.a.g Helmet - Dorky by Grand Lodge)  
1 Sun Holiday DL Freedman K A'Isisuhairi

2

7 Codigos R Le Grange L Beuzelin

3

9 Fort Mustang H Takaoka T Krisna

4

 

10

CLASS 4, DIV 1 - 1100M (POLYTRACK)
6 I AM SACRED M Walker R Maia

1

  (4 br.a.g I Am Invincible - Such A Princess by Elusive Quality)  
8 The Brotherhood J Tan R Woodworth

2

12 Sky Eye L Dragon J van der Merwe

3

7 Tom Cat DL Freedman WH Kok

4

 

11

CLASS 5, DIV 2 - 1800M
4 HIDDEN PROMISE M Walker R Maia

1

  (8 b.nz.g Postponed - Promissory by Zabeel)  
7 Gold Company C Brown K A'Isisuhairi

2

2 Zoffspeed R Le Grange M Lerner

3

12 Iron Fist D Logan J van der Merwe

4

 

12

CLASS 4 - 1600M (POLYTRACK)
4 GOLD CITY C Brown L Beuzelin

1

  (7 b.nz.m Sufficient - Beaver by Kashani)  
3 Golazo H Takaoka M Lerner

2

5 McGregor M Clements R Woodworth

3

6 Foresto DL Freedman K A'Isisuhairi

4

 

13

CLASS 4, DIV 2 - 1100M (POLYTRACK)
8 ROMANTIC J Lim WH Kok

1

  (5 b.nz.g Showcasing - Annachan by Golan)  
9 YULONG FAST STEED J Peters R Maia

1

  (6 b.ir.h Exceed And Excel - Much Faster by Fasliyev)  
4 Winning Hobby CT Kuah R Munger 3
5 Tax Free J O'Hara I Saifudin 4
  *Dead-heat for 1st      
 

14

CLASS 4, DIV 2 - 1200M
10 BEER GARDEN J Tan R Woodworth

1

  (4 b.nz.g Proisir - There's No Doubt by Pompeii Court)  
4 Vulcan S Baertschiger M Kellady

2

2 Silent Force DL Freedman K A'Isisuhairi

3

5 Galaxy Star S Baertschiger WH Kok

4

Buttons


HOME  |  News  |  Race Card  |  Entries  |  Results  |  Tables  |  Information  |  Stipe's Report
About Us  |  Contact Us  |  Disclaimer  |  Subscribe
Copyright 1999-2020.  Turfonline.com.   All Rights Reserved.