The Complete Cyber Guide to Horse Racing in Malaysia and Singapore

   HOME  |  News  Race Card  |  Entries  |  Results  Tables  |  Information  |  Stipe's Report  |  Subscribe


  Top Knight proves just that in Derby

SINGAPORE:  Sep 5, 2020

 
TOP KNIGHT (outside) collars ELITE INCREDIBLE to win the 2020 Derby
- SNTC photo
 

TOP KNIGHT staged a spectacular from last-to-first victory in the Singapore Group 1 Derby staged over 1800m at Kranji here today.

The Zoustar gelding got up in the last few strides to beat ELITE INCREDIBLE by a neck, with the pair also finishing in that order in last year Guineas.

Champion jockey Vlad Duric had the Australian gelding settling in a last spot after being drawn wide (barrier 13) and he quickly switched his mount wide out making the turn into the straight.

ELITE INCREDIBLE has taken the lead from the pacemaker MINISTER at the 300m and looked set for victory until TOP KNIGHT, who opened up in giant strides in the final 200m, pounced on him.

TOP KNIGHT, who went down second to ARAMAAYO in the Group 1 Kranji Mile last month, brought his record to eight wins in 17 starts and just over S$1.2 mil in prizemoney.

"I won my first Group 1 with ALIBI in the Patronís Bowl in 2017, and then TOP KNIGHT won the Singapore Guineas last year, but this is the Derby, itís great," said trainer Michael Clements who was enjoying his first taste of Derby success in Singapore.

"TOP KNIGHT was exactly where I wanted him to be. He saw them all, but was not too far behind, it was a compact field.

"We always felt heíd be happier with the extra distance. At his last couple of runs, we didnít see him at his best as he clearly wanted more ground. Vlad Duric also rode a great race. He knows that horse so well, and timed his run to perfection."

  RESULTS AT A GLANCE:   Tote No / Horse / Trainer / Jockey / Position
 

1

SUN MARSHAL 2019 STAKES
CLASS 5, DIV 1 - 1200M (POLYTRACK)
12 WHISTLE GRAND L Khoo M Lerner

1

(5 b.nz.g Coats Choice - Ashberg by Bigstone)
2 Blitz Power J Ong V Duric

2

3 Gold Faith S Burridge ZX Tan

3

9 Twill Guy KY Young R Woodworth

4

 

2

JUPITER GOLD 2018 STAKES
RESTRICTED MAIDEN (WFA) - 1200M
3 BOOMBA C Brown R Maia

1

(3 b.nz.g Showcasing - Celeste by Pentire)
12 Zermatt C Brown J See

2

4 Lim's Dreamwalker S Burridge WH Kok

3

7 Seson S Burridge I Azhar

4

 

3

INFANTRY 2017 STAKES
CLASS 4, DIV 1 - 1400M
13 BORN TO WIN J O'Hara J van der Merwe

1

(5 br.nz.g Haradasun - Pure Satin by Personal Escort)
14 You Qian Zhuan J Lim WH Kok

2

2 Trading Post C Brown V Duric

3

6 Thunder T Fitzsimmons R Maia

4

 

4

WELL DONE 2016 STAKES
RESTRICTED MAIDEN (WFA), DIV 1 - 1400M
8 HARD TOO THINK S Gray V Duric

1

()
11 Speedy Missile M Walker K Hakim

2

3 Kinabalu Warrior D Kok R Woodworth

3

13 Lady Fast D Koh R Munger

4

 

5

QUECHUA 2015 STAKES
CLASS 5 - 1000M (POLYTRACK)
3 WELL DESERVED J Peters V Duric

1

(6 gr.nz.g Dalghar - Appleton's Lass by Woodbury Lad)
7 M Seven J Lim WH Kok

2

1 Super Ray L Khoo T Rehaizat

3

10 Speed Racer L Khoo J van der Merwe

4

 

6

SPALATO 2014 STAKES
RESTRICTED MAIDEN (WFA), DIV 2 - 1400M
2 IN ALL HIS GLORY C Brown V Duric

1

(4 ch.a.g All Too Hard - Dirty by Hussonet)
7 Alfares M Clements R Munger

2

10 Gnothi Seauton T Fitzsimmons R Maia

3

13 The Shadow D Logan K Hakim

4

 

7

BETTER LIFE 2013 STAKES
CLASS 4 - 1000M (POLYTRACK)
2 MOONGATE STAR D Koh K Hakim

1

(4 b.nz.g Atlante - Slinkymalinki by Volksraad)
1 Super Invincible DL Freedman WH Kok

2

14 Mister Dynamo T Fitzsimmons R Munger

3

7 Bionics M Walker R Woodworth

4

 

8

CALL ME 2012 STAKES
OPEN MAIDEN (WFA) - 1400M
9 SMOKE AND MIRRORS DL Freedman V Duric

1

(4 b.nz.g Ocean Park - Starry by O'Reilly)
8 Eunos Ave Three L Khoo M Nizar

2

11 Sun Holiday DL Freedman K A'Isisuhairi

3

7 Showcase The Gold J Peters M Lerner

4

 

9

CLINT 2011 STAKES
CLASS 5, DIV 2 - 1200M (POLYTRACK)
7 DECRETO KY Young J van der Merwe

1

(7 ch.nz.g Red Giant - Wandane by Danehill)
2 Fiddlestick J O'Hara K A'Isisuhairi

2

3 Super Emperor HW Tan TH Koh

3

1 Paperback Trooper D Meagher T Rehaizat

4

 

10

RACE AHEAD 2010 STAKES
CLASS 3 - 1800M
9 HARDCORE C Brown R Maia

1

(5 b.nz.g All Too Hard - Lychee by More Than Ready)
10 Implement M Clements R Munger

2

12 Vittoria Perfetta M Clements I Saifudin

3

14 Wind Trail H Takaoka M Lerner

4

 

11

JOLIE'S SHINJU 2009 STAKES
CLASS 2 - 1400M
7 MURAAHIB DL Freedman K A'Isisuhairi

1

(6 b.a.g Reset - Sultah by Exceed And Excel)
14 Ironside D Logan F Yusoff

2

9 Safeer M Clements I Saifudin

3

1 Preditor S Baertchiger V Duric

4

 

12

SINGAPORE DERBY
SINGAPORE GROUP 1 (3&4YO, SW) - 1800M
2 TOP KNIGHT M Clements V Duric

1

(5 br.a.g Zoustar - Nero Cavallo by Charnwood Forest)
12 Elite Incredible C Brown J See

2

5 Minister DL Freedman K A'Isisuhairi

3

3 Siam Blue Vanda M Clements L Beuzelin

4

 

13

TOP SPIN 2008 STAKES
CLASS 4 - 1600M (POLYTRACK)
7 LEATHERHEAD R Le Grange L Beuzelin

1

(5 ch.a.g Helmet - Heat Of The Fire by Strategic)
10 Tarikh J Lim J See

2

1 Solo Sun D Koh K Hakim

3

9 Centurion KS Tan CC Wong

4

 

14

LIM'S PRESTIGE 2007 STAKES
CLASS 4, DIV 2 - 1400M
11 KING'S COMMAND S Baertschiger R Maia

1

(4 gr.nz.g Tavistock - Roa's Pride by Savabeel)
10 Mustengo M Walker K Hakim

2

9 Delaware DL Freedman K A'Isisuhairi

3

6 Mandrake J Peters M Lerner

4

Buttons


HOME  |  News  |  Race Card  |  Entries  |  Results  |  Tables  |  Information  |  Stipe's Report
About Us  |  Contact Us  |  Disclaimer  |  Subscribe
Copyright © 1999-2020.  Turfonline.com.   All Rights Reserved.