The Complete Cyber Guide to Horse Racing in Malaysia and Singapore

   HOME  |  News  Race Card  |  Entries  |  Results  Tables  |  Information  |  Stipe's Report  |  Subscribe


  Nowyousee upsets in New Year Cup

SINGAPORE:  Jan 1, 2020

 
NOWYOUSEE coasts to a three-length win in the New Year Cup - SNTC photo
 

Malaysian apprentice Krisna Thangamani landed his first group win in Singapore when he piloted NOWYOUSEE to a runaway win in the S$175,000 New Year Cup over 1200m at Kranji here today.

Krisna's only trophy success in Malaysia was the Kenilworth Trophy when he was indentured to Richard Lines.

NOWYOUSEE won his first two starts in 2017 and added four more wins the next season. But the son of O'Reilly went through 2019 without a win in 10 starts was but placed third three times, the most recent behind BOLD THRUSTER in a Class 1 race last month.

BOLD THRUSTER started favourite in today's Singapore Group 3 event but a bad start put paid to his chances, although he did extremely well to flash home third.

Meanwhile, NOWYOUSEE, who started at $139, led from start to finish to win by three lengths.

"Hes a horse who always ran well and finished thereabouts. Today, he jumped well and carried on into the straight and he then gave me a good response in the straight," said Krisna.

For trainer Tan Kah Soon, it was his third group win after the Group 2 EW Barker Trophy (1400m) and Group 3 Fortune Bowl (1400m) both with CLARTON SUPER in 2017.

  RESULTS AT A GLANCE:   Tote No / Horse / Trainer / Jockey / Position
 

1

WELCOME 2020 STAKES
CLASS 5, DIV 1 - 1000M (POLYTRACK)
1 CLASSIFIED J Ong N Zyrul

1

(8 br.nz.g Savabeel - Fire Song by Senor Pete)
2 Heart Of Courage M Walker I Azhar

2

4 Overcoming J Peters M Rodd

3

7 Ko Olina D Logan WH Kok

4

 

2

PROSPERITY 2020 STAKES
RESTRICTED MAIDEN (WFA) - 1200M (POLYTRACK)
10 THE WILD BUNCH J Ong TH Koh

1

(3 ch.nz.g Swiss Ace - Badgirldeb by Van Nistelrooy)
1 Eunos Ave Three L Khoo A Collett

2

5 King's Landing J Lim S John

3

9 The Brotherhood D Logan M Lerner

4

 

3

MARK WALKER STAKES
CLASS 4, DIV 2 - 1100M (POLYTRACK)
10 ROYAL PAVILION M Clements WH Kok

1

(4 b.a.g Casino Prince - Military Blonde by General Nediym)
1 Chalaza S Burridge V Duric

2

6 Bejewelled M Walker K Hakim

3

11 Street Party J Peters A Collett

4

 

4

GOOD HEALTH 2020 STAKES
CLASS 5, DIV 2 - 1600M (POLYTRACK)
3 HOOGA NET KS Tan M Lerner

1

(5 b.nz.g Thewayyouare - Fairy Fingers by King's Chapel)
10 Scooter D Koh K A'Isisuhairi

2

9 River Happiness ZL Mok M Rodd

3

2 JK Flash J O'Hara J van der Merwe

4

 

5

HAPPINESS 2020 STAKES
MAIDEN - 1200M (POLYTRACK)
1 AFALONHRO M Walker V Duric

1

(4 blk/br.a.g Lonhro - Armed For Action by Exceed And Excel)
3 Geb Warrior KY Young K A'Isisuhairi

2

11 My Money KS Tan S Shafrizal 2
6 Invisible D Logan WH Kok

4

  **Dead-heat for 2nd      
 

6

PEACE & JOY 2020 STAKES
CLASS 5, DIV 2 - 1000M (POLYTRACK)
4 TRY MAK MAK M Walker K Hakim

1

(3 b.nz.g Makfi - Shamabelle by Shamardal)
2 Make U Famous HW Tan WH Kok

2

7 Alaranch CT Kuah V Duric

3

11 My Win HW Tan M Zaki

4

 

7

VLADIMIR DURIC STAKES
CLASS 5, DIV 1 - 1600M (POLYTRACK)
7 GOLD KINGDOM C Brown M Rodd

1

(4 ch.a.g Animal Kingdom - Bellasinga by Danasinga)
10 Silent Boss J O'Hara K A'Isisuhairi

2

2 Angel Hand H Takaoka M Lerner

3

4 Ace Harbour R Le Grange V Duric

4

 

8

FALCON RACING STABLE
CLASS 3 - 1200M (POLYTRACK)
3 ALTAIR M Walker V Duric

1

(4 br.a.g Zoustar - Rossarita by Testa Rossa)
7 Dinghu Mountain S Burridge WH Kok

2

11 Calculation DL Freedman J van der Merwe

3

2 Filibuster C Brown F Yusoff

4

 

9

NEW YEAR CUP
SINGAPORE GROUP 3 - 1200M (POLYTRACK)
10 NOWYOUSEE KS Tan T Krisna

1

(5 b/br.nz.g O'Reilly - Fabulist by Savabeel)
2 Skywalk J Peters D Moor

2

3 Bold Thruster M Clements V Duric

3

11 River Radiance ZL Mok S John

4

 

10

RONALD WOODWORTH STAKES
CLASS 4, DIV 1 - 1100M (POLYTRACK)
3 EFFORTLESS S Baertschiger J Powell

1

(7 b.a.g Reward For Effort - Addicted To Wealth by Dolphin Street)
2 Longhu S Baertschiger M Kellady

2

12 My Boss ZL Mok J van der Merwe

3

8 Drone M Clements A Collett

4

 

11

SIMON KOK WEI HOONG STAKES
CLASS 4 - 1000M (POLYTRACK)
5 SURGE L Dragon J Powell

1

(4 b.a.g Exceed And Excel - Antillanca by Street Cry)
7 Thomas De Lago D Koh M Lerner

2

9 Lai Mak Mak M Walker J van der Merwe

3

6 Basilisk L Khoo I Saifudin

4

Buttons


HOME  |  News  |  Race Card  |  Entries  |  Results  |  Tables  |  Information  |  Stipe's Report
About Us  |  Contact Us  |  Disclaimer  |  Subscribe
Copyright 1999-2020.  Turfonline.com.   All Rights Reserved.