The Complete Cyber Guide to Horse Racing in Malaysia and Singapore

   HOME  |  News  Race Card  |  Entries  |  Results  Tables  |  Information  |  Stipe's Report  |  Subscribe


  Apprentice Uzair's best day with treble

KUALA LUMPUR:  Dec 6, 2020

 

Apprentice Sharudin Uzair enjoyed his best ever day when he booted home three winners at Sungei Besi here today.

The lad had recorded eight wins prior to this afternoon and enjoyed wide support apart from his master Lawson Moy with a book of nine rides in the 10-race programme.

Uzair was off the mark when he booted home THANK YOU BOSS in a Class 4 - 1200m handicap. The nine-year-old returned to the winner's circle after a lapse of 12 months to record his seventh win in 62 starts.

Uzair's next winner was WALKING THUNDER, who scored first-up in Malaysia after chalking up two wins in 23 starts in Singapore.

EASY SOUTH EAST, who failed to score in 13 starts at Kranji, also won his Malaysian debut today and was Uzair's third win of the day.

  RESULTS AT A GLANCE:   Tote No / Horse / Trainer / Jockey / Position
 

CLASS 5 - 1600M
7 BLUE EYED BOY MP Thwaites R Shafiq

1

  (5 b.ir.g Elusive Pimpernel - Blue Eyed Miss by Statue Of Liberty)  
2 Mr Paulandre S Edwards S Ruzaini

2

11 Commodore Lincoln AB Abdullah Z Zuriman

3

6 Mr Connery R Lines CK Khaw

4

 

2

CLASS 4 - 1600M
9 HORSEH BT Lim HS Gill

1

  (6 b.nz.h Commands - Shemiyra by In The Wings)  
2 Star Invincible R Lines J Low

2

7 Gassur AB Abdullah J Shankar

3

6 Proplayer C Leck SU Lim

4

 

3

OPEN MAIDEN (WFA) - 1300M
10 ALL WHITE C Leck A Suriya

1

  (4 ch.a.m Phenomenons - Joie De Lago by Encosta De Lago)  
9 Tom Yam SY Lim HS Gill

2

1 Global Army M Sukri S Muniandy

3

5 Washington S Dunderdale KC Wong

4

 

4

CLASS 5 - 2000M
2 COME AND TAKE ALL MP Thwaites S Ruzaini

1

  (6 b/br.a.g Mint Lane - Watch The Fence by Scenic)  
8 Smart Warrior C Leck K Pavinthran

2

6 Jeffrey S Edwards S Uzair

3

1 D'Great Swift R Lines CK Khaw

4

 

5

CLASS 4 - 1200M
9 THANK YOU BOSS L Moy S Uzair

1

  (9 br.a.g Darci Brahma - Ennerdale by Singspiel)  
10 Big Bus BT Lim HS Gill

2

1 Guilty Pleasures C Leck A Suriya

3

8 D'Great Journey R Lines CK Khaw

4

 

6

METRO A (SW) - 1200M
2 VIOLET S Ellis R Rueven

1

  (5 b.a.g Mint Lane - Wings Of Alice by Testa Rossa)  
3 Hatta AB Abdullah KC Wong

2

7 Stick Seeker L Moy S Uzair

3

1 Elite Invincible BT Lim AR Raiyan

4

 

7

CLASS 3 - 1200M
10 CRAZY DREAMS R Lines S Sia

1

  (7 b/br.a.g Oratorio (AUS) - Petite Angel by Marooned)  
11 Chino Dinero WC Lim AK Lim

2

1 Radical Force AB Abdullah J Shankar

3

12 Hello Boss L Moy SU Lim

4

 

8

CLASS 4 - 1200M
5 WALKING THUNDER L Moy S Uzair

1

  (8 br.a.g Exceedingly Good - Kakama by Pentire)  
1 Ground Attack AB Abdullah KC Wong

2

4 Leo S Dunderdale AK Lim

3

8 Vetri HY Cheng S Ruzaini

4

 

9

CLASS 5 - 1100M
5 EASY SOUTH EAST P Lee S Uzair

1

  (5 b.nz.g Super Easy - Hepburn by Prized)  
9 Kuttner S Siva S Zulikri

2

7 Black Mamba MP Thwaites R Rueven

3

4 Unshadowed General C Leck A Suriya

4

 

10

CLASS 5 - 1100M
5 COLCHESTER C Leck S Ruzaini

1

  (8 b.nz.g Rios - Danish Wedding by Danasinga)  
8 Golden Dragon R Lines S Sia

2

10 Nova Dashing S Siva J De Souza

3

6 Born A Fighter AB Abdullah Z Zuriman

4

Buttons


HOME  |  News  |  Race Card  |  Entries  |  Results  |  Tables  |  Information  |  Stipe's Report
About Us  |  Contact Us  |  Disclaimer  |  Subscribe
Copyright 1999-2020.  Turfonline.com.   All Rights Reserved.